Yatak Burçları: Nedir? Nerelerde Kullanılır? En İyi Cevaplar - FULL Bilgi


  • Whatsapp
  • 4 Kasım 2019
  • Yazar: LEVENT ATMACA

Yatak Burcu


Yatak burcu, mekanik parçalar arasında oluşan boşluk ve sesleri kesmek için kullanılan silindirik parçalardır. Çok fazla kullanım alanı mevcuttur. Örneğin, otomotiv sektörü bunlardan sadece bir tanesidir.


Yatak burcu hakkında teknik açıklama alt satırlarda daha detaya inilerek detaylandırılmıştır. Şimdiden iyi okumalar.


Yaygın kullanım alanı olan Yatak Burcu Nedir? Yatak Burçları Nerelerde Kullanılır? Yatak Burcu İmalatında Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Yataklama Burcu Çeşitleri? Burç Yatak İkilisinin Görevleri? gibi pek çok soruya cevap vererek yataklama burçları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu sayfamızdan öğreneceksiniz.


Türkiye'de Burç Yatağı İle İlgili Tüm Soruları Detaylarıyla Anlatan, En İyi - En Net Bilgi Sayfasındasınız.

Yatak Burçları Nedir?


Kullanıldığı yere göre kaymalı yatak burçları bazen motor piston kollarında, bazen araç ve makinelerin farklı farklı yerlerinde değişik görevlerde mekanik yapının bağlantı yerlerine gelen kuvveti aktaran, ani hareket ve sarsıntıları ilk karşılayıp sıfırlayan, parçalar arasındaki boşluk, kasılma ve gergileri ortadan kaldıran yedek parçalara yatak burcu denir. Yapılan talaşlı üretime ise "burç imalatı" denir.


Güzel dilimizin getirdiği bereketten dolayı burç kelimesi zamanla daha da zenginleşmiş. Burç yatak, burç yatağı, yatak burcu, yataklama burcu, yatak burçları ve yataklama burçları şeklinde de telaffuz edilir hale gelmiştir. Aslında hepsinin özü, kökü burç kelimesine çıkar. Aklınızda soru işareti varsa hemen aydınlatmış olalım.

Yatak Burcu

Yatak Burçları Nerelerde Kullanılır?


Burç nerede kullanılır? Başta otomotiv sektörü olmak üzere, askeri ve savunma sanayiinde, tarım makineleri endüstrisinde; dozer, ekskavatör, greyder, forklift, yükleyici gibi modellerin çoğunlukta kullanıldığı iş makineleri sahasında, lokomotif motorlarında; gemi, feribot, tekne ve yat gibi taşıtların ağırlıkla tercih edildiği deniz ulaşım araçlarında, hava kompresörlerinde, maden sanayi makinelerinde, muhafaza depolarına ait klimalarda kullanımı en yaygın olan sektörlerdir.Yatak burcu o kadar yoğun kullanılan bir mekanik parçadır ki, adeta peynir ekmek gibi tüketimi yaygındır. Hatta bazı sık kullanılan modeller için HepsiBurada, AliBaba ve n11 gibi e-ticaret sitelerinde Çin menşei ağırlıkta hazır burç temin etmekte mümkün.


Yatak burçları hayatımızın her yerinde bizler için adeta birer kurtarıcı görevi görmektedir.

Burç Yatak


Burç yatak ikilisi genel olarak birbirini tamamlayan unsurlardır diyebiliriz. Birbirinden bağımsız yerlerde kullanılabilecekleri gibi, birbirlerini tamamlar nitelikte aynı parçanın iki ayrı yerinde de kullanılabilir burç yatak ikilisi.


Otomotiv ve ağır sanayi makinelerinde yaygın kullanılan burç yatak, çoğu zaman bir elmanın iki yarısı gibidir.

Yataklama Burçları

Çok sayıda sektörde çok yoğun kullanılmaktadır. Örneğin otomotiv sektöründe kullanımı, pek çok alt ekipmanda destek parçası olarak varlığını sürdürmektedir. Bunlar; kol burcu, makas burcu, çelik burç, sarı burç (sarı burç malzemesi olarak komple bronz kullanılır), şanzıman burçları vs. olarak çeşitlenmiştir.

Yatak Burcu


Yatak burcu imalatında burç malzemesi olarak dış aksam için çelik ve bronz malzemeler tercih edilirken, iç malzeme olarak da bronz, metal ve teflon (grafitli) madenler kullanılmaktadır.


Üretilen bu burçlarda bronz burç, çelik burç, metal burç ve teflon burç olarak tanımlanır. Belirttiğimiz bu burç çeşitlerinden sadece teflon burç, imalat ağımızda yok! Firma olarak alınan karar gereği teflon burç üretmiyoruz!İmalatı yapılan yatak burçlarının çalışma ortamında iç kısmının kayganlık açısından maksimum düzeyde olması için, genellikle imalatta bronz malzeme kullanımı ön plana çıkmıştır. Daha fazlası için bronz burç sayfasına göz atabilirsiniz.


Yatak burçlarının kullanılacağı yer ve göreve göre, imalata başlamadan önce kullanılacak madenlere karar verilerek üretimin başlaması sağlanır. Örneğin, mil yataklama burcu.

Yataklama Burcu


Burçlar montajın yapılacağı yerin şekline göre ve görevini tam manasıyla yapma adına; düz, kesikli/yarıklı, şapkalı, delikli, kilitli ve kanallı burçlar olarak şekil bakımından da sınıflandırılırlar.


Örnek vermek gerekirse; bazen üretilen burçların dış ve/veya iç aksamlarının takıldığı (çakıldığı) yerlerde muntazam yağlanması için daire, yarım daire, kelebek şekillerinde kanallar açılır. Açılan bu kanallar üretilen burcun kanallı burç olarak kategorize edilmesine neden olur.


İmal edilen yatak burçları basitçe el yardımıyla çalışacağı yere takılamaz. Genellikle hidrolik pres yardımıyla istenilen yere çakılarak kullanıma hazır hale getirilir.


Aktarılan tüm bu bilgiler, teorikte ve pratikte insanlara rehber olmuşsa ne mutlu bizlere. Türkiye'de yatak burçları ile ilgili tüm soruların detaylarıyla cevaplandırıldığı, ilk ve tek bilgi sayfası; sizlere yararlı olabildiyse, bizim için asıl kazanç bu olmuştur.

Yeni Atmaca Sosyal Medya Yeni Atmaca Twitter Yeni Atmaca Facebook Yeni Atmaca WhatsApp