Kol Yatak: Nedir? Kol Yatağında Daha İyisi Yok!


  • Whatsapp
  • YENİ ATMACA
  • Ürün: Kol Yatağı

Kol Yatak Nedir?


Krank mili muylusuyla piston kolunun geniş kısmının arasına yerleştirilen motor parçalarına kol yatak denir. Her motorda silindir sayısı kadar kol yatak bulunur. Örneğin, üç silindirli bir motorda üç adet kol yatak vardır.

Kol Yatak


Piston kol yatağı ve ana yatak yüksek devirli motorlarda oldukça kritik parçalardır. Yüksek devirin getirdiği risklerden dolayı, imalatta kullanılan malzeme kalitesi birinci derece önem arz etmektedir.


Dört silindirli motora ait krank mili görseli, hemen altta sizler için sunulmuştur. Bu krank miline ait motorda, toplam 9 adet motor yatağı kullanılmaktadır.


Bir motordaki ana yatak sayısı, kol yatağı sayısından bir fazla olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu genelleme her zaman ve her motorda böyledir.

Ana Yatak Kol Yatak


Resimde arka olarak gösterilen kısım volan tarafı olup, motorun arkasını belirtmektedir.


Görselde (1, 2, 3, 4) nolu muylulara kol yatak takılır.


Piston kol yatakları yarım daire (tırnaklı yatak) şeklinde olmak zorundadırlar.Motor bloğunda silindirler ve piston kol yatakları aynı sırayla dizilmişlerdir. Blok üzerinde (1, 2, 3, 4 vs.) şeklinde rakamlar vardır. Bu rakamlar radyöterden volana doğru olacak şekilde yazılmışlardır. Bir nolu silindirde bir nolu kol yatağı vardır, diye değerlendirilir.


Motor bloğundaki ana yataklar ve piston kol yatakları imal edilirken; vuruntu sesine neden olmamaları için motor yağı boşluklarının ideal ölçülerde bırakılması gerektiği unutulmamalıdır.


Ana ve kol yatakların uzun ömürlü olması ve istenilen performansı sağlaması için, yağlama süresinin ve motor yağı miktarının kontrol altında tutulması gerekir.


Ana yatak kol yatak nedir? Sorusuna tam manasıyla cevap bulabilmeniz için ana yatak sayfasına da mutlaka göz atmalısınız! Altın değerindeki muhteşem bilgileri incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz!


En İyi Fiyatlarla! Kol yatağı almak için bizi arayın!

Yeni Atmaca Sosyal Medya Yeni Atmaca Twitter Yeni Atmaca Facebook Yeni Atmaca WhatsApp