Motor Yatağı: Görevi - Motor Yatak Nedir?


  • Whatsapp
  • YENİ ATMACA
  • Ürün: Motor Yatağı

Motor Yatağı


Motor yatağı; araç, taşıt ve makinalarda statik ve dinamik parçalar arasında hareket ve yük iletimini eş zamanlı sağlayan, parçaları birbirine göre sabit konumda tutan hassas işlenmiş motor parçalarıdır.


Motor bloğu içerisinde motor yatağı; metal parçalarla sürtünme, sürtünmeye bağlı ısınma, ısınmaya bağlı aşınma gibi istenmeyen olayların etkisinde kalma ihtimali oldukça yüksek bir motor parçasıdır.


Bu ihtimali en düşük seviyeye çekmenin yolu ise; motor yağı seviyesi, kalitesi ve yağlama ekipmanlarının tam manasıyla çalışır halde olduğundan emin olmaktır.


Motor yatağı imalatı; ana yatak, kol yatağı ve eksantrik yatak çeşitleri ile öne çıkanlar olarak devam ettirilmektedir. Elbette motor yatağı çeşitleri bu kadar değil ama motor yatağı denilince insanların aklına gelebilecek ve en çok duyulan/hafızalarda yer alanlar yukarıda belirttiğimiz yatak çeşitleridir.

Motor Yatak


Motor içerisinde kullanılan motor yatak çeşitleri, tabiri caizse motorun göz bebeğidir. Bundan ötürü motor yatak denilince paralelinde bir sürü alt başlığın oluşmasına ve bu başlıklarında tek tek okunup fikir sahibi olunmasını şart koşmuştur.


Sizler için motor yatak denilince bilinmesi gereken Motor Yatak Sarması, Motor Yatak Sesi, Motor Yatak Vurma Belirtileri ve Yatak Burçları konularını bir bir kaleme aldık. Okumanızı ve okuduğunuz altın değerindeki bilgileri insanlarla paylaşmanızı tavsiye ederiz. Malum; bilgi paylaştıkça çoğalır, bilgi paylaştıkça güzeldir :)

Motor Yatağı Nedir?

Motorda parçalar arasında oluşan titreşim, sürtünme, aşınma ve ses gibi olayları sıfıra yakın düzeye çekmek için geliştirilen parçalara motor yatağı denir.


Bu açıklamalar ışığında motor yatağının ne kadar hayati ve ne kadar önemli olduğunu çok daha net kavramaktayız.

Yeni Atmaca Sosyal Medya Yeni Atmaca Twitter Yeni Atmaca Facebook Yeni Atmaca WhatsApp